2100 tarihinde neler olacak işte tahminler

Yıl 2100...
Geleceğin Fiziği: 2100 Yılına kadar bilim insanoğlunun kaderini ve günlük yaşantımızı nasıl şekillendirecek

"Bugün 1 Ocak 2100, yeni yılın ilk günü varsayın. Sizi nazikçe uyandıran ses "Molly"den geliyor. Molly bir yazılım programı ve bütün gün sizinle birlikte olacak. Gözünüze kontakt lensinizi yerleştirmezseniz bu dünyada size yer yok, çünkü artık 2100'de yaşıyoruz..." New York Şeh...ir Üniversitesi'nde ders veren ünlü fizik kuramcısı Michio Kaku, kendini bilimsel keşiflere adamış 300'den fazla bilimadamıyla yaptığı görüşmelerden faydalanarak yazdığı son kitabında bizi 2100'e götürüyor.

"Geleceğin Fiziği: 2100 Yılına Kadar Bilim İnsanoğlunun Kaderini ve Günlük Yaşantımızı Nasıl Şekillendirecek" adlı kitabın yazarı Michio Kaku, Japon göçmeni bir ailenin çocuğu olarak 1947'de California'da doğdu. Yazarın bu son kitabı Mart 2011'de Allan Lane Yayınevi'nden çıktı ve "New York Times En Çok Satanlar Listesi"nde 5 hafta zirvede kaldı. Henüz Türkçe'ye çevrilmedi. Ama Kaku, ismini ilk kez bu kitapla duyurmuyor, 2008'de yayımlanan bir önceki kitabı "İmkânsızın Fiziği"yle de en çok satanlar listesinde uzun süre kalmış. Michio Kaku'nun resmi internet sitesine girerseniz, fiziğin rock starı gibi bir izlenime kapılabilirsiniz. Zira sitede fotoğraflarının basılı olduğu tişörtler satılıyor. Böylece "bilimi halkla buluşturan fizikçi" gibi bir sıfat ediniyor.

Son kitabında "Tarih, eksik kalmış başarısız gelecek tahminleriyle dolu" diyor Kaku. "ABD Patent Kurumu Başkanı Charles H. Duell 1899'da, "İcat edilebilecek ne varsa icat edildi" demişti. Warner Bros'un kurucularından Harry M. Warner 1927'de sinema henüz sessizken "Aktörleri kim duymak ister ki" diyordu. IBM'in başındaki isim Thomas Watson ise 1943'te epey kötü bir tahmin yapmış: "Bilgisayar olsa olsa 5 tane satar." Michio Kaku bu örneklerden yola çıkarak "Gelecekle iddiaya girmek çok riskli, zira teknolojik gelişimi hepsi eksik hesapladı" diyor. Gelecekten haber veren tarihçileri, sosyologları, bilimkurgu yazarlarını, fütüristleri okuduğunu söylüyor. "Ama bilim dünyasının geleceğini öngören bu isimlerin hiçbiri bilimle birinci elden ilgilenmiyordu" diye yakınıyor.
Gelecek tahminlerinin neden tutmadığınıysa "Mağara Adamı Prensibi"yle açıklıyor. "Modern teknoloji ve ilkel arzularımız arasındaki çatışmayı çoğu zaman ikincisi kazanıyor. Güvenmek için temas etmeye ihtiyacımız var. Bu yüzden insansız şehirler belki de hiç var olmayacak, çünkü insanlar hiçbir zaman teknolojiye tam olarak güvenemeyecek" diyor. Kaku'nun buradan çıkardığı sonuç 2100'ün teknolojilerinin özünde "yüksek dokunurluk" (high touch) olacağı. Yani Kaku'ya göre mağazada olmasak bile giysileri elimizle seçiyormuş gibi hissettiren; stadyumda bulunmasak da maçı sahada izlettiren aygıtlar 2100'de bizi