Rahiplerin müslüman avı

Burma’da rahipler tarafından gerçekleştirilen katliam sonucu birçok kişi hayatını kaybetti.

Son dönemlerde radikal rahipler tarafından müslümanlara yönelik gerçekleştirilen katliamlar sonucu 250 kişi hayatını kaybetti. 1942 yılında müslümanlara yönelik gerçekleştirilen katliamın sonucunda 100 bin müslüman öldürülmüştü. Son dönemlerde müslümanlara yönelik saldırıların arttığı burmada Radikal Budist El mag militanlarının yaptığı saldırılar sonucu olarak ilk belirlemelere göre 250 müslüman hayatını kaybetti.

Katliam’ın gerçekleştirildiği bölge olan Arıkan bölgesinde, Radikal Budist El mag militanları tarafından 20′den fazla köy ve 1600 ev harap edildi. Burma güvenlik güçlerinin, Radikal Budist El mag militanları’nın gerçekleştirdiği saldırıları karşısında son derece aciz kaldı. Müslümanlara yönelik yapılan saldırılar sonucu birçok müslüman can güvenliği bulunmadığı için başka ülke ve bölgelere göç etme kararı verdi.

9. Yüzyılda müslümanlıkla tanışan Arakan bölgesi o vakitten itibaren müslüman bir devlet olarak yönetildi. 1742 yılında budist bir kral tarafından işgal edilen Arakan bölgesi Burma’ya katıldı. 1742 yılından itibaren bölgede yaşayan müslümanların gördüğü işkenceler, 1942 yılında Budist rahiplerin saldırıları sonucu 100 bin müslüman’ın öldürülmesi ile sonuçlandı.

Radikal Budist El mag militanları tarafından sürekli dışlanma ve zülüm altında bırakılan Burma’lı müslümanlar 1942, 1962 ve 1991 yılında toplu olarak vatanlarından kovuldular. 1942 yılında 100 bin müslüman’ı öldüren Radikal Budist El mag militanları 100 bin müslüman’ı ülkeden kovmuşlardı. Aynı şekilde 1962 ve 1991 yılında Radikal Budist El mag militanları tarafından ülkelerinden kovulan müslümanların sayısı Bir Buçuk Milyon’a ulaşmıştı.

BİRÇOK ÜLKEDE GÖSTERİLER MEYDANA GELDİ

Burma’da müslümanların katledilmesine sessiz kalmayan birçok müslüman ülke Burma Büyükelçilikleri önlerinde gösterilerde bulundu. Özellikle Kuveyt’te toplanan kalabalık Burma Büyükelçisinin ülkeden kovulması için imza ve gösterilerde bulundu. Radikal Budist El mag militanları tarafından yapılan saldırılar sonucu ayağa kalkan müslümanlar 250 Müslüman öldürülmesi, 500 kişinin yaralanması ve 300 kişininde kaçırılması sonrasında ayağa kalktı.